09.10.2008/339

Yayınlanma Tarihi: 02-10-2017

ÜNİVERSİTE SENATOSU KARARLARI

Toplantı Tarihi : 09.10.2008
Toplantı Sayısı : 339

GÜNDEM     :
  1. Geçen toplantı tutanağı.
  2. 3 Ekim 2008 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Irak Sınırı’nda Aktütün Jandarma Sınır Karakolu’nda ayrılıkçı terör örgütünün saldırısına maruz kalan Mehmetçiklerimiz ve 8 Ekim 2008 tarihinde Diyarbakır’da yine hain bir pusuyla şehit düşen güvenlik mensuplarımız ile ilgili kamuoyu duyurusu.
Toplantıda Bulunanlar
 
Prof.Dr. Mehmet FÜZÜN
 
Prof.Dr. İsmail Hakkı BAHAR
 
Prof.Dr. Alp TİMUR
Prof.Dr. Rifat Sami AKSOY
Prof.Dr. Ferda AYSAN
 
Prof.Dr. Serdar KURT
 
Prof.Dr. Semih ÇELENK
 
Prof.Dr. Huriye KUBİLAY
 
Prof.Dr. Şenay ÜÇDOĞRUK
 
Prof.Dr. Hakkı ÖNKAL
Prof.Dr. Ceyhan ALDEMİR
 
Prof.Dr. H.Çetin TÜRKÇÜ
 
Prof.Dr. Cüneyt GÜZELİŞ
 
Prof.Dr. Y.Hakan ABACIOĞLU
 
Prof.Dr. Mehmet KARTAL
Prof.Dr. Kemal KOCABAŞ
 
Prof.Dr. Murat TUNCAY
 
Prof.Dr. Melda SUR
Prof.Dr. Nevzat AŞIK
 
Prof.Dr. Ömür N.TİMURCANDAY ÖZMEN
 
Prof.Dr. Hülya KOÇ
 
Prof.Dr. Tunç ALKIN
 
Doç.Dr. Kemal ARI
 
Prof.Dr. Bülent CİHANGİR
 
Prof.Dr. Recep YAPAREL
Prof.Dr. İbrahim ATALAY
 
Prof Dr. Cahit HELVACI
Prof.Dr. Oğuz ADANIR
 
Prof.Dr. Sedat KARADEMİR
Prof.Dr. Ahmet Münir KINAY
 
Prof.Dr. Gül GÜNER
 
Prof.Dr. Ali Nazım SÖZER
 
Prof.Dr. Güldem CERİT
 
Prof. Aykut YAFE
 
Doç.Dr. Sadet Ufuk YURDALAN
 
Prof.Dr. Besti ÜSTÜN
 
Prof.Dr. Şevkinaz GÜMÜŞOĞLU
Prof.Dr. İlgi ŞEMİN
 
Prof.Dr. Burhan ERDOĞAN
 
Yrd.Doç.Dr. Kadim ÖZTÜRK
 
Raportör Murat YAZICI
 
 

Üniversite Senatosu 09.10.2008 Perşembe günü saat 14.00’de Rektör Prof.Dr. Mehmet Füzün başkanlığında bütün üyelerin katılmasıyla toplandı.
Gündemin yukarıdaki şekilde kabulüne karar verilerek maddelerin görüşülmesine geçildi.

KARAR 1- Geçen toplantıya ait kararlar okunarak imza edildi.
KARAR 2- 3 Ekim 2008 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Irak Sınırı’nda Aktütün Jandarma Sınır Karakolu’nda ayrılıkçı terör örgütünün saldırısına maruz kalan Mehmetçiklerimiz ve 8 Ekim 2008 tarihinde Diyarbakır’da yine hain bir pusuyla şehit düşen güvenlik mensuplarımız ile ilgili olarak aşağıdaki kamuoyu duyurusunun yapılmasına oybirliği ile karar verildi.

Kamuoyu Duyurusu

“Şehitlerimizin Huzurunda Saygıyla Eğiliyoruz”

“Biz barış istiyoruz” dediğimiz zaman “tam bağımsızlık istiyoruz” dediğimizi herkesin bilmesi lâzımdır. Bunu istemeye hakkımız ve kudretimiz vardır. On sene, yirmi sene sonra aşağılaşarak ölmekten ise şimdiden şeref ve haysiyetle ölmeyi üstün tutmalıyız. (1923)

Mustafa Kemal ATATÜRK

“Atatürk’ün, bundan 85 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin henüz kuruluş günlerinde, ‘barış’ ve ‘bağımsızlık’ anlayışını ortaya koyan bu sözleri, Türk Ulusu’nun her bir bireyinin tüm zerrelerine kadar işlemiştir…

3 Ekim 2008 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Irak Sınırı’nda Aktütün Jandarma Sınır Karakolu’nda ayrılıkçı terör örgütünün saldırısına maruz kalan Mehmetçiklerimiz ve 8 Ekim 2008 tarihinde Diyarbakır’da yine hain bir pusuyla şehit düşen güvenlik mensuplarımız, işte bu anlayışla Türk Ulusu’nun barış içinde yaşamaya devam edebilmesi için gözlerini kırpmadan ölüme gitmişlerdir. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Senatosu olarak; Türk Ulusu’nu yasa boğan hain saldırıları nefretle kınıyor, şehit düşen askerlerimiz ve güvenlik görevlilerimize Tanrı’dan rahmet, Ailelerine ve Kahraman Türk Ordusu’nun ve güvenlik güçlerimizin tüm mensuplarına sabır ve “Başsağlığı” dileklerimizi iletiyor, yaralılarımıza da acil şifa diliyoruz.

Türk Ulusu, tarih boyunca olduğu gibi bir kez daha yaralarını saracak ve şehitlerimizin kanları ile sulanan bu topraklarda sonsuza dek var olmayı sürdürecektir. Aktütün’de ve Diyarbakır’da vatan uğruna can veren şehitlerimiz, bunu bir kez daha dünyaya ispatlamıştır. Onların huzurunda saygıyla eğiliyor, her türlü terörü nefretle kınıyoruz.”